Ana Sayfa / Hizmetlerimiz/ İlişki ve Evlilik Danışmanlığı

Op.Dr. Burcu ÇETİNKAYA

Op.Dr. Burcu ÇETİNKAYA

Op. Dr. Burcu ÇETİNKAYA,  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi.  Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası yaptı.Klinik Psikoloji üzerine  Yüksek Lisans ve Doktora yaptı.Hipnoterapi,Fonksiyonel Tıp ve  Wellbeing üzerine  sayısız eğitim aldı.
Op. Dr. Burcu ÇETİNKAYA, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Anestezi ve Reanimasyon , Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası yaptı. 2015 yılında İsviçre Riccon Academy Psikoloji Eğitimi ve Cinsel Terapi Danışmanlığı konusunda sertifikasyonunu tamamladı. 2017 yılında Hipnoz ve Hipnoterapi Eğitimi aldı. 2018 yılında Amerika’da Pasific Üniversitesi’nde Psikoterapi CEO Sertifikasyon ve Mesleki Eğitim Akreditasyonunu tamamladı. Akademik eğitimlerine paralel olarak Uluslararası Bilimsel Hipnoz, Hipnoterapi, Regresyon Hipnoterapisi, 2019 yılında Doğum Koçluğu ve Eğiticiliği Eğitimi, Estetik ve Kozmetik Jinekoloji Eğitimi, Psikoterapide ve Cinsel Terapide Hipnoterapi ve Hipnoz Teknikleri Eğitimini , 5 Paths Analitik Hipnoterapi, İleri Düzey Hipnoz Eğitimi, EFT Duygulara Odaklanma Terapisi , 2021 yılında Başkent Üniversitesi İlişki ve Aile Danışmanlığı , NLP ve EFT Eğitimini, Yaşam Koçluğu Eğitimini; Freud Universitat’ta Hipnoterapi Uzmanlığı , Yönetici Koçluğu, Kariyer Koçluğu, Siyaset Koçluğu, Yaşam Koçluğu ve Biometrik Yüz Okuma Eğitimini tamamladı ; Dublin Üniversitesinde Klinik Psikoloji yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı.TC Sağlık bakanlığı GETAT (Ozon terapi , Mezoterapi, Hipnoterapi ) ve Medikal Estetik eğitimlerini tamamlayarak resmi GETAT uygulama yetkisini almıştır.  MEB Onaylı Aile Ve İlişki Danışmanıdır.  Uluslararası sertifikalı Regresyon Terapistidir.Türkiye’de ulusal ve uluslararası birçok büyük kurum için çalışmakta, seminer ve eğitimler vermekte, workshoplar düzenlemektedir. Profesyonel iş yaşamındaki bir çok kişiye Hipnoterapi,Regresyon Terapisi ,  Fonksiyonel Tıp ve Wellness danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Bir çok üniversite ve kongrede konuşmacı olarak yer almıştır. Hayatı boyunca cehaletle savaşmanın tek yolunun eğitim almak, bilim ve teknoloji ışığında ilerlemek olduğuna inanarak çalışmalarına devam etmektedir. Son yıllarda sağlıklı kalmanın hasta olduktan sonra tedavi almaktan daha değerli olduğuna inancıyla Fonksiyonel Tıp Alanında özellikle Hipnoterapi , Regreyon Terapisi ve Wellness ile ilgili çalışmalar yapmaktadır.  ”Farklı olmak , Farklı Hissetmek , Farkıyla Fark Yaratmak ” İsteyen herkese rehber olmayı hedeflemiştir.
İlişki, iki kişilik yola çıkılan bir serüven  gibidir. Bireylerin ikili ilişki içerisinde aynı yaşamı paylaşmayı ve duygusal beklentilerinin karşılanmasını istemesi normaldir. Her bir  ilişki içerdiği farklı dinamikler nedeniyle  kişinin kendisini  geliştiren ve olgunlaştıran  bir süreçtir .  Birey olmaktan çıkıp çift olarak bir yola çıkıldIğında, bazen aksaklıklar yaşanabilir.
 
Her insanın farklı bir birey olması, farklı kültür ve öğretilerle yetişmiş olması , beklentilerinin farklı olması  , değer yargılarının kişiden kişiye değişmesi nedeniyle bazen ilişkide huzursuzluklar, ciddi problemler oluşabilir  ve ilişkinin işleyişini bozabilir.
 
Mükemmel bir ilişki için kişinin öncelikle  kendini ve  partnerini tanıması gerekir. Sonra çıkılan yolculuk  öncesinde oluşabilecek  riskleri belirleyerek önlem  alabilmesi , olayları mükemmel ve sorunsuz çözümleyebilmesi  oldukça önemlidir. 
 
İlişki ve Evlilik içerisinde yaşanan anlaşmazlıklar, iletişim kopuklukları, çatışmalar, soğukluklar, şiddet, aldatma gibi pek çok konu ilişkide kişiler arasına mesafeler sokmakta ve ilişkiyi bazen çözümlenemez, kurtarılamaz olarak algıladığımız bir noktaya sürükleyebilmektedir. Duygularımızın ve bakış açımızın değişmesi ile beklentilerimiz ve algılarımız da değişmektedir.
 
İlişki danışmanlığı birbiriyle sorun yaşayan , iletişim ve karşılıklı anlayış problemi olan bireyler arasında  daha iyi iletişim kurmayı, anlaşma sağlamayı  hedefleyen hizmet verme şeklidir. İlişki danışmanlığının temel hedefi, ilişkiyi daha güvenli, sağlıklı bir alan haline getirmektir. Danışmanlık verirken  haklı veya haksız aranmaz.
 
İlişki Ve Evlilik Danışmanına Neden Gidilir?
 
Kişiler ilişkileri ile ilgili gereğinden fazla karamsar düşündüklerinde , Evlilikte cinsel sorunlar yaşanmaya başladığında, Eşlerin hiçbir ortak eğlencesi ve paylaşımı olmadığında, Hiçbir zevkleri birbirine uymadığı noktada, Şiddet, aldatma, iletişim sorunları, tartışma yaşandığında,İletişim sorunları arttığında, Kişiler evden ve ilişkiden keyif almamaya başladığında, Eşler birbirlerine saygısız bir şekilde davranmaya başladıklarında , Eşler karşı tarafın kendisine değer vermediğini düşünmeye başladığında, Taraflardan biri duygusal olarak çöküntü yaşamaya başladığında, Kıskançlık ve güvensizlik oluştuğunda, İlgisizlik ve duygusal kopukluk yaşandığında ,Boşanmaveya ayrılma  kararı alma ve bu süreci uyumlu, medeni bir şekilde tamamlamak istediklerinde  genellikle ilişki ve evlilik danışmanlığı hizmeti almak isterler.
 
Danışmanlık Hizmeti nasıl Uygulanır?
 
İlişki danışmanlığı  İlişkisinde sorunları  olan ama birbirlerine değer veren , ilişkilerine devam etmek isteyen kişiler arasında iletişim sağlama hizmetidir. İlişkide yaşanan pek çok krizin çözülmesinin yanı sıra, devam etmesi mümkün olmayan ilişkilerin de sağlıklı bir şekilde sonlanmasına da  yardımcı olur.
 
Bunun için hem çift olarak hem de bireysel olarak seanslar düzenlenir. Süreçler psikologlar ve uzman danışmanlar tarafından yürütülür. Bu şekilde önce ihtiyaçlarınız belirlenir. Sonrasında da beklenti ve hedefleriniz için daha net çözümler  oluşturulmaktadır. Amaç kadın erkek arasındaki ilişkiyi daha sağlıklı bir zemine oturtmaktır.  Anlayış ve samimiyetin davranışlara yansıtılmasına ek olarak ;  açığa çıkan problemlerin en iyi bir şekilde üstesinden gelinmesi için rehber niteliğinde bir terapi sürecidir.
 
Terapilerde  öncelikle sorun ve bu sorunun kaynağı anlaşılmaya çalışılmaktadır.  Daha sonra çiftlerin terapiste açılması ve anlatması gerekir. Anlatırken insanlar sıklıkla  kendi çözümlerini  bulabilirler. Terapi sırasında hangi problemin ağırlıklı olduğu anlaşılmaya çalışılır. Terapi süresi belirlenir. Seansların birlikte mi yoksa ayrı ayrı mı yapılacağına karar verilir.Tabi ki her sorunun hemen çözülmesi gibi bir şey söz konusu değildir. Bu konuda destek alınabilmesi için iki tarafında bu terapiye açık olması gerekir. Bu durum eşlerin birlikte çözecekleri bir konudur.
 
İlişki ve Evlilik danışmanı konusunda uzman olan kişilerdir ve çiftlere psikolojik danışmanlık yaparlar. Bu aşamada taraf değildirler, her iki tarafı dinleyerek kişilerin kendi çözümlerini bulmaları konusunda yol gösterirler. Evlilik danışmanı yargılamaz, ayıplamaz, bir konuda diretmez. Kişileri anlamaya ve tıkanan noktayı bulmaya destek olur.