Ana Sayfa / Hizmetlerimiz/ Kadınlarda Cinsellik

Op.Dr. Burcu ÇETİNKAYA

Op.Dr. Burcu ÇETİNKAYA

Op. Dr. Burcu ÇETİNKAYA,  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi.  Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası yaptı.Klinik Psikoloji üzerine  Yüksek Lisans ve Doktora yaptı.Hipnoterapi,Fonksiyonel Tıp ve  Wellbeing üzerine  sayısız eğitim aldı.
Op. Dr. Burcu ÇETİNKAYA, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Anestezi ve Reanimasyon , Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası yaptı. 2015 yılında İsviçre Riccon Academy Psikoloji Eğitimi ve Cinsel Terapi Danışmanlığı konusunda sertifikasyonunu tamamladı. 2017 yılında Hipnoz ve Hipnoterapi Eğitimi aldı. 2018 yılında Amerika’da Pasific Üniversitesi’nde Psikoterapi CEO Sertifikasyon ve Mesleki Eğitim Akreditasyonunu tamamladı. Akademik eğitimlerine paralel olarak Uluslararası Bilimsel Hipnoz, Hipnoterapi, Regresyon Hipnoterapisi, 2019 yılında Doğum Koçluğu ve Eğiticiliği Eğitimi, Estetik ve Kozmetik Jinekoloji Eğitimi, Psikoterapide ve Cinsel Terapide Hipnoterapi ve Hipnoz Teknikleri Eğitimini , 5 Paths Analitik Hipnoterapi, İleri Düzey Hipnoz Eğitimi, EFT Duygulara Odaklanma Terapisi , 2021 yılında Başkent Üniversitesi İlişki ve Aile Danışmanlığı , NLP ve EFT Eğitimini, Yaşam Koçluğu Eğitimini; Freud Universitat’ta Hipnoterapi Uzmanlığı , Yönetici Koçluğu, Kariyer Koçluğu, Siyaset Koçluğu, Yaşam Koçluğu ve Biometrik Yüz Okuma Eğitimini tamamladı ; Dublin Üniversitesinde Klinik Psikoloji yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı.TC Sağlık bakanlığı GETAT (Ozon terapi , Mezoterapi, Hipnoterapi ) ve Medikal Estetik eğitimlerini tamamlayarak resmi GETAT uygulama yetkisini almıştır.  MEB Onaylı Aile Ve İlişki Danışmanıdır.  Uluslararası sertifikalı Regresyon Terapistidir.Türkiye’de ulusal ve uluslararası birçok büyük kurum için çalışmakta, seminer ve eğitimler vermekte, workshoplar düzenlemektedir. Profesyonel iş yaşamındaki bir çok kişiye Hipnoterapi,Regresyon Terapisi ,  Fonksiyonel Tıp ve Wellness danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Bir çok üniversite ve kongrede konuşmacı olarak yer almıştır. Hayatı boyunca cehaletle savaşmanın tek yolunun eğitim almak, bilim ve teknoloji ışığında ilerlemek olduğuna inanarak çalışmalarına devam etmektedir. Son yıllarda sağlıklı kalmanın hasta olduktan sonra tedavi almaktan daha değerli olduğuna inancıyla Fonksiyonel Tıp Alanında özellikle Hipnoterapi , Regreyon Terapisi ve Wellness ile ilgili çalışmalar yapmaktadır.  ”Farklı olmak , Farklı Hissetmek , Farkıyla Fark Yaratmak ” İsteyen herkese rehber olmayı hedeflemiştir.
Cinsellik, insanların değerleri, duyguları, kişilikleri, tutumları, davranışları, fiziksel görünümleri, inanışları ve içinde yaşadıkları topluma göre şekillenen bir kavramdır. Cinsellik yalnızca cinsel organları değil, tüm bedeni ve aklı içeren bir durumdur. Doğum öncesi başlayıp ömür boyu devam eden yaşamın önemli bir parçasıdır,  yani cinsellik insanın olmazsa olmazıdır..
 
Cinsellik hem çok yasaklanan hem çok merak edilen, bir yandan utanılan bir yandan övünülen, hem çok konuşulan hem çok az bilinen bir konudur. Bu nedenle doğru bilgilendirmeye çok ihtiyaç olan fakat eğitim kaynaklarının çok sınırlı olduğu bir alandır. Cinsellik, ilk önce kendini tanımakla başlar. Sadece kendisini seven ve sayan, kendine güvenen bir insan karşısındaki insana olumlu duygularla yönelebilir.
 
Dünya Sağlık Örgütü tarafından cinsel sağlık kişinin bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olması olarak tanımlanmaktadır. Cinsel yönden sağlıklı olmak hastalık, fonksiyon bozukluğu veya sakatlık olmamasının çok ötesinde bir anlam ve boyut içermektedir.
 
Bireylerin, özellikle kadınların genel sağlık düzeylerini etkileyen en önemli faktörlerden biri, cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile ilgili yaşadıkları sorunlardır. Cinsellik sadece üreme için değil ruhsal doyum için de gerçekleştirilen, çok özel bir yakınlaşma ve etkinlik biçimidir.
 
Kadınlarda cinsel sağlık neden önemli?
 
Cinsel olarak sağlıklı yetişkinler; kendi vücutlarının değerini bilen, kendi davranışları için sorumluluk alabilen, saygı çerçevesinde her iki cinsiyetle iletişim kurabilen, kendi değerleri ile tutarlı, sevgi ve samimiyet ifade edebilen kişilerdir. Bu nedenle cinsel olarak sağlıklı yetişkinlerin oluşturduğu toplum güçlü ve sağlıklı bir toplum olabilecektir.
Cinsel sağlık, genel sağlık açısından toplumu en çok ilgilendiren konulardan biridir. Cinsel sorunlar, insanları en fazla mutsuz eden sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Cinsel sağlığın bozulması hem fiziksel sağlığı bozmakta, hem de gerek kadın gerekse erkekte halkalar halinde ruhsal sağlığın ve ardından aile sağlığının ve sosyal sağlığın bozulmasına yol açmaktadır.
 
Cinsel sağlık temel bir insan hakkı olarak kabul edilmektedir. Cinsellikle ilgili bilgilere ve hizmetlere kolay ulaşılması devletler tarafından sağlanmalıdır. Toplumsal kültür cinsel sağlığı olumlu yönde etkilemelidir. Cinsel şiddet kesinlikle olmamalı, cinsiyetlerin eşitliği ve adaleti geliştirilmelidir. Cinsel eğitim her yaşta gelişim evrelerine uygun olarak verilmeli ve bireylerin cinsel bilgilenme ihtiyacı rahatça karşılanmalıdır.
 
Kadın Cinselliğinde Altın Kurallar:
 
Cinsellikte altın kuralları şöyle sıralamak mümkün: Partnere karşı sevgi, saygı ve güven duyulması, kendini tanıma ve kendinle barışık olma, konuşma ve açık iletişim ile partneri anlama, ideal ortam oluşturma, rahatlama ve gevşeme tekniklerini uygulama, okşama ve dokunmanın verdiği hazza odaklanabilme, utanç duygusundan kurtulma, aşk oyunları, ön sevişmenin yeterince yapılabilmesidir.
 
Cinsel terapide danışanların cinsel yaşantıları gözden geçirilerek sıkıntı olan noktalar belirlenir ve üzerinde daha uzun süre durulur. Cinsel terapi sürecinde çiftlerin yatak odası dışında da hoş, nazik veya sevecen vakit geçirmeleri önerilir, erotik materyaller ile cinsel arzuyu ve tutkuyu beslemeleri, cinsel haz vererek veya alarak uyarılmayı öğrenmeleri danışanlara öğretilmeye çalışılır. Tedavinin odağında duruma göre hem birey hem de sorunlu çift olabilmektedir.