Ayrıldıysan veya  terkedildiysen acı çekmen çok normal. Vücudundan parça kopmuş gibi hissediyorsun. Ölmüş bitmiş bir daha yaşayamayacak gibi hissediyorsun. Sevdiğin insandan ayrıldın belkide istemeden bu duruma geldin. Şuan dayanılmaz bir acı içinde olduğunu hissediyorsun. Ama bu acı geçicidir. Unutacaksın.. Yas tutma süreci ortalama 6 ay olmaktadır. 
 
İlk amaç kendini toplamak olmalıdır. Mantıklı düşünme yeteneğinizi kaybetmemelisiniz. İşini gücünü, arkadaşlıklarını ve sosyal hayatını etkileyen bu durumdan kendini kurtarmalısın.
 
Sonra ilişkinizi sorgulaman gerekir. Olayı kabullenmelisin. Neden ve niçinleri ile içinden çıktığın acıyı analiz etmelisin. Kendinizi acımasızca suçlamayın. Kendinizi değersiz önemsiz bulmamalısınız.
 
İlişki bittiğinde yanlızlık, güçsüzlük, özgüvensiz, değersizlik,terkedilmişlik , bağımlılık duyguları aktive olur.
Özellikle gece tek başına kalınca içindeki ses konuşur. Yaz ona. , ara onu vb.. sakın bu duygulara aldanma . Karşı tarafa olan saygını kaybedersin. Yapma…
 
İlişkinin bir deneyim olduğunu kabullenin. Ders çıkarın ve suçlu aramayın. Ne kendinizi ne karşı tarafı suçlamaktan vazgeçin.
Duygusal bağı kesmenizi öneririm. Meditasyon uygulamaları indirerek kabullenmek ve şevkat meditasyonu yapmaya çalışın. 
Kendi ilişkine karşıdan bak ve değerlendir. Sorgula ama yargılama.. Başkasına akıl verir gibi kendine akıl vermelisin. İyi gelir..
Beraber geçen günlerinizdeki anı ve fotoğrafları kaldırın ve mecbur kalmadıkça görüşmeyin. Onunla gittiğiniz yerlere bir süreliğine gitmeyin. Sosyal medyadan o kişiyi engelle ve silin. Fake hesaplardan takip etmeyin.
 
O kişinin negatif yönlerine , antipatik ve negatif, düşüncesiz,itici özelliklerine  odaklanın.
Sosyalleşin , yeni arkadaşlar edinin. Hobiler edinin  ve kendinize zaman ayırın. Özgürlüğünüzü doya doya yaşayın, görüşemedikleriniz sınırlandığınız kişilerle görüşün.Ortam değişikliği yapın. Çevreyi değiştirip yeni insanlar tanıyın .
Yapılacak en büyük problem hemen acıyı ve eskiyi unutmadan yeni ilişkiye başlamak olacaktır. . Asla yara bandı ilişkiye girmeyin.
 
Zaman her şeyin ilacıdır. Zamanla bu acının azalacağını bilin. İlk şok geçtikten sonra ya acı besleniyor veya yoksaymaya başlanıyor.Süre 2 yıldan fazla ise duyguyu besleniyordur. psikolojik destek gerekecektir.
 
Asla bağımlılık , yanlız kalma korkusu ve sevgi ihtiyacından dolayı geri dönmeyin. İlişkiye bağımlı kalmayın. Kendinizi suçlamayın. yanlızlık korkunuz varsa arkadaşlarınızdan yardım alın. 
Umutla güvenle yeni sağlıklı ilişkilere adım atmanız dileklerimle.